Antioxidant silnejší než Éčko

Uhádnete, ktorý to je? Niečo ako vitamín. Ale vitamín to nie je … Áno, je to Q10. O mineráloch som už písala tu, a o vitamínoch tu. Dokonca už aj o antioxidantoch som sa zmienila tu. O Q10 však ešte nie. Zistila som však, že si určite zaslúži našu pozornosť, a tak mu venujem samostatný článok na blogu.

Vedela som, že je dôležitý. Ale až takto???

Okrem toho, že my ženy poznáme Q10 ako „anti-aging“ agenta

… hrá aj kritickú rolu pri produkcii energie v každej bunke nášho tela,

… pomáha cirkulácii a zvyšuje okysličenie našich tkanív,

… lieči anomálie mentálneho pôvodu,

… používa sa pri liečbe či ako prevencia srdcovo-cievnych chorôb (posilňuje srdcový sval),

… znižuje vedľajšie účinky chemoterapie,

… a ešte aj posilňuje imunitný systém …

Mňa najviac prekvapilo to, že potláča histamín, a teda je prospešný pre ľudí s alergiami, astmou a chorobami dýchacích ciest.

A kde sa Q desina nachádza?

Všade v našom tele. Ale vekom ubúda. Vieme ju síce získať z jedla, ale povedzme si na rovinu, koľko makrel, lososov a sardiniek sme schopní zjesť za deň? Ani arašidov a špenátu toľko nezjeme aby sme si dodali denne tak 50 až 100 mg Q desiny. Bolo by teda dobré a vhodné Q10 suplementovať. Najlepšie v tekutej či olejovej forme, s troškou vitamínu E aby ho lepšie zakonzervoval. (Phyllis A. Balch, CNC – Prescription for Nutritional Health, 4th edition)

Superhrdina s obnoviteľnými superschopnosťami

Nie každý však rád supementuje. Veď ja to aj chápem, je toho toľko, čo by sme mali dopĺňať. Nakoniec by sme jedli len samé vitamíny a výživové doplnky. Ja odporúčam otestovať sa a dopĺňať len to, čo nám naozaj chýba, alebo to, príjem čoho chceme z nejakého osobného dôvodu prechodne zvýšiť.

Dobrou správou je, že Q10 si vieme vyrobiť aj sami v našom tele. Presnejšie, vieme si ho obnoviť. Ako? Úlohou Q10  – ubiquinoLu je zahubiť voľný radikál v tele. Pri tomto ušľachtilom čine však ubiquinoL oxiduje na ubiquinoN. Akoby superhrdina stratil svoje superschopnosti. Inými slovami, Q desina môže byť použitá iba raz. Vie sa však obnoviť. Ako? Potrebuje na to slnečné svetlo a chlorofyl.

Áno, to najbežnejšie rastlinné farbivo na svete. Všetci si pamätáme, ako sme sa v škole učili o fotosyntéze. Je to proces, ktorý prebieha len v rastlinách, pretože len ony obsahujú chlorofyl. Však? ZLE!!! Vedci zistili, že aj my ľudia vieme využiť chlorofyl!! A to vtedy, keď ho zjeme. Teda presnejšie, keď zjeme listovú zeleninu, ktorá ho obsahuje. Vtedy máme dočasne chlorofyl v tele aj my ľudia.

No a ešte potrebujeme to svetlo. Červená zložka slnečného svetla do nášho tela preniká. No a keď práve vtedy v našej krvi koluje chlorofyl, môže sa slnečným svetlom aktivovať. A počas tohto procesu sa molekuly Q10 vedia zregenerovať a ubiquinoN sa premení naspäť na aktívny ubiquinoL, teda koenzým Q10, ktorý môže opäť zneškodniť ďalší voľný radikál. A tak si vieme sami tvoriť vlastné antioxidanty! https://nutritionfacts.org/video/how-to-regenerate-coenzyme-q10-coq10-naturally/

Záverom

No nie je to naše telo úžasné??!!  Neprestáva ma šokovať! A aké ponaučenie teda z toho plynie? :o) Keď vonku svieti slnko, treba si dať na obed poriadny  šalát z listovej zeleniny a ísť na prechádzku. Alebo ten šalát jesť na nejakej slnečnej terase. To nám zatiaľ dovolili. Tak dobrú chuť!

Advertisement

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: