Ako nezomrieť (predčasne a vlastným zavinením*)?

Opäť zaujímavý názov knihy, čo poviete? A áno, autor je ten istý ako pri knihe, o ktorej som vám písala minulý mesiac (Ako nediétovať) – Dr. M. Greger, MD. Akurát, že názov knihy Ako nezomrieť nie je až taký trefný a výstižný, ako ten druhý. Zo zjavných dôvodov. Nikto nám nedá návod na to, ako sa vyhnúť smrti. Autor nám však chce dať v knihe návod na to, ako nezomrieť predčasne, priskoro, či vlastným zavinením. A poviem vám, je to veľmi pútavé čítanie. Pre mňa to bolo ako čítať kriminálku. Taká malá revolúcia v mojom živote. Práve vďaka tejto knihe som sa začala venovať zdravej výžive, a písať pre vás tento blog. A tento mesiac som si knihu opäť prelistovala. Je totiž nabitá informáciami!

Gény za to nemôžu, alebo len sčasti

Kniha Ako nezomrieť je rozdelená do dvoch častí. V tej prvej sa dočítame, na ktorých 15 chorôb najviac umierame a prečo. A poviem vám, genetika tu hrá malú rolu. Len okolo 10 až 20%. Hlavná príčina, prečo sa choroby v rodinách dedia, je pravdepodobne tá, že sa dedia aj stravovacie návyky. Preukazujú to rôzne výskumy robené na dvojčatách, ktoré žijú oddelene alebo sa stravujú rozdielne. Takže je v podstate jedno aké gény zdedíme po svojich rodičoch, to, čo jeme ovplyvní, ako sa tieto gény postavia k nášmu zdraviu. Zdravie máme teda vo svojich rukách, a hlavne na svojom tanieri!! To si treba uvedomiť!

Zdravie z taniera, nie z liekov

Paradoxne lekár Dr. Greger  v knihe píše, že moderná medicína nie je taká účinná, ako si väčšina ľudí myslí. Lekári nám vedia pomôcť  pri liečbe akútnych ochorení, či zlomenine, ale pri chronických ochoreniach si veľmi nevedia dať rady. Vraj ani lieky nie sú tak účinné, ako si myslíme, hoci na ne míňame toľko peňazí. Okrem toho liečia väčšinou len symptómy a majú celý rad vedľajších účinkov. A práve tu má svoje miesto strava. Má blahodárne účinky na celý organizmus, navyše má iba priaznivé vedľajšie účinky a dokáže liečiť samotnú podstatu choroby.

15 najčastejších príčin smrti

Každá jedna kapitola v 1. časti knihy je venovaná jednej z 15 chorôb, na ktoré najviac umierame a zároveň je aj receptom či návodom, ako proti tejto chorobe bojovať. Avšak Dr. Greger nám nepredpisuje lieky, ale stravu! Teda to, čo máme jesť, ale aj to, čo by sme jesť nemali, aby sme týmto chorobám predchádzali, liečili ich a zvrátili ich postup. Tu je celá hitparáda top 15 najčastejších príčin úmrtia:

Srdcovocievne choroby

Pri ochoreniach srdca treba obmedziť cholesterol, najmä transtuky a nasýtené mastné kyseliny. Pomáhajú aj paraorechy. (čítaj TU)

Pľúcne choroby

Pľúcam zjavne neprospieva fajčenie, dokonca ani to pasívne (aj vdychovanie výparov pri pražení či grilovaní – čítaj TU), a naopak pomáha najmä konzumácia veľkého množstva ovocia a zeleniny a … kurkumínu. (čítaj TU)

Choroby mozgu

Nášmu mozgu prospieva to isté čo nášmu srdcu! To jest – čím viac ovocia a zeleniny, čiže vlákniny a antioxidantov. Jesť menej mäsa a aeróbne cvičiť.

Rakovina tráviaceho traktu

Áno, aj rakovine sa dá predchádzať. Napríklad konzumáciou kurkumy (môže byť aj kari). Alebo quercetínu – bioflavonoidu z červenej cibule a hrozna. Ale aj fytátmi zo zelenej listovej zeleniny a strukovín. Brzdia totiž rast rakovinových buniek. No a samozrejme treba jesť čo najmenej mäsa a čo najviac vlákniny. Ako inak.

Infekčné choroby

Predstavte si chrípku, vírus, ale aj iné. Celkom aktuálna téma. Najlepšie proti nim bojujeme konzumáciou hlúbovej zeleniny akou je brokolica, kel, karfiol, kapusta, atď. Ale aj taká obyčajná červená cibuľa, či jablko sú fajn. Má to jeden háčik – účinok fytonutrintov je len niekoľko hodín. Preto musíme zdravé potraviny jesť stále. No a ešte tu je pohyb. Zvyšuje obranyschopnosť nášho tela.

Cukrovka

Najväčším nepriateľom cukrovky sú transtuky a nasýtené mastné kyseliny. Tieto tuky totiž bránia inzulínu aby vpustil glukózu do svalových buniek. A tak glukóza ostáva v krvi a robí veľkú šarapatu v našom tele. Bohužiaľ, transtuky sú najmä v mäsa a mliečnych výrobkoch. Takže najväčším priateľom diabetu je rastlinná strava, bohatá na strukoviny, ovocie a zeleninu. Vďaka nej sa vraj cukrovka dá aj zvrátiť a inzulínová rezistencia odstrániť už v priebehu dvoch týždňov.

Dr. Greger v knihe ďalej radí ako si poradiť s vysokým krvným tlakom, ochoreniami pečene či obličiek, ako bojovať proti rakovine krvi, rakovine prsníka a prostaty, ale aj ako si poradiť so samovražednou depresiou či Parkinsonovou chorobou.

Pätnástou v poradí je Iatrogénia – iatro …čo??

Počuli ste už niekedy toto slovo? Ja som o tejto „chorobe“ doteraz nikdy nepočula.  Je to z gréckeho iatrós, čiže doktor. Ide teda o skupinu ochorení spôsobených – áno, samotným „doktorom“. A patria tiež medzi 15 najčastejších príčin úmrtia! Ide napríklad o vedľajšie účinky liekov, ožarovanie, či nesprávne predpísané lieky, chyby zdravotného personálu, infekčné choroby, ktorými sa nakazíme v nemocnici, a pod. Hm, radšej ani nebiť chorí, čo poviete?

Potravinový semafor Dr. Gregera

Aby nám pomohol zorientovať sa  v tom, čo teda jesť máme a čo nie, vytvoril Dr. Greger v 2. časti knihy Ako nezomrieť systém semaforu. Podľa neho rozdelil potraviny na tie, ktoré sú v zelenej zóne a môžeme ich do pohody jesť. Sú to najmä nespracované rastlinné potraviny. Potom je tu oranžová zóna, to sú spracované rastlinné potraviny a nespracované živočíšne potraviny. Tie za určitých okolností a v primeranom množstve či vhodnej kombinácii jesť môžeme. No a červená zóna znamená NO-GO. To sú vysoko spracované rastlinné potraviny, alebo bežne spracované živočíšne potraviny. A čo to znamená spracované podľa lekára a autora knihy? Znamená to to, že nie je k potravine pridané nič zlé a zároveň z nej nie je odobrané nič dobré. Je to jasné?

Denná dvanástka alebo potraviny, ktoré by sme mali jesť každý deň

A keďže, jedlo nás môže uzdraviť, udržať zdravými a môže nám často zdravie aj vrátiť, v 2. časti knihy píše Dr. Greger aj o jednotlivých skupinách potravín, ktoré odporúča jesť každý deň. Vytvoril z nich dennú dvanástku a nájdeme tu okrem 3 porcií celozrnných obilnín najmä ovocie a zeleninu. Konkrétne 3 porcie strukovín, 1 porciu hlúbovej zeleniny, a po 2 porcie listovej a inej zeleniny. Z ovocia by sme mali denne zjesť 1 porciu bobuľovín a 3 ďalšie porcie akéhokoľvek iného ovocia. Denne si treba dať aj 1 porciu orieškov alebo semienok, avšak k tomu ešte aj 1 porciu ľanových semienok (majú mimoriadne vlastnosti – viac čítaj TU). To všetko si môžeme ochutiť 1 porciou korenín alebo byliniek. Ostáva už len 5x sa poriadne napiť a jedenkrát si dať pekne do tela pri obľúbenom športe.

Na konci knihy nájdeme aj odporúčania ohľadom nápojov, kedy a koľko cvičiť a aké doplnky stravy brať.

Nikdy nie je neskoro začať zdravšie jesť a zdravšie žiť

A ak niekoho náhodou napadne, že po tých rokoch zlého stravovania už nemá význam začať so zdravou výživou, že aj tak už má zarobené na chorobu, tak Dr. Greger má pre nás povzbudzujúci odkaz: Naše bunky sú prirodzene naprogramované tak, že odumierajú, aby uvoľnili miesto novým bunkám. Tomuto procesu sa hovorí apaptáza. Inými slovami, naše telo sa raz za niekoľko mesiacov obnovuje. A práve preto nie je nikdy neskoro začať zdravšie jesť a zdravšie žiť. Ľudské telo má neuveriteľnú schopnosť zotaviť sa, ale potrebuje našu pomoc. Niekedy si takto môžme aj zachrániť život!

*pozn. autorky článku

Advertisement

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: