Vyspi sa do štíhlosti

Vždy keď sa ma niekto pýta, čo má robiť pre to aby schudol, odpoviem, že by sa mal v prvom rade dobre vyspať. Nie raz, ani dvakrát, ani sedemkrát, ale každú noc. Prečo?

Spánok je liek. Ovplyvňuje vo veľkej miere funkciu našich hormónov. A to aj hormón hladu (grelín), ktorý sa v dôsledku zlého spánku zvyšuje. Zároveň sa nám po nedostatočnom spánku vylučuje menej hormónu nasýtenia – leptínu. A ak si myslíte, že ide o zanedbateľný rozdiel v hladine týchto hormónov, mýlite sa. Grelín sa zvyšuje asi o 20 až 30% a leptín sa znižuje o 15 až 20%. A to je dosť! Práve preto po prebdenej noci viac jeme, a to najmä tie menej zdravé potraviny. Jednoducho potrebujeme energiu a siahame po rafinovaných uhľohydrátoch. Celé zle! Navyše, naše telo zvyšuje rezistenciu na inzulínspomaľuje metabolizmus. Aj o tomto som už podrobnejšie písala tu. Tak už viete, prečo nemôžte schudnúť, hoci preto robíte „maximum“? Aj zlý spánok môže byť tým, čo vás brzdí.

Spánok zároveň veľmi súvisí aj s našim mikrobiómom – teda mikróbmi, ktoré obývajú náš tráviaci trakt, ich zložením a metabolitmi. O mikrobióme som písala tu. Ak máme náš mikrobióm v nerovnováhe, teda prevládajú tí “zlí” nad tými “dobrými”, spôsobuje to zápal v tele a ovplyvňuje to náš imunitný system.  

Spánok je skrátka prvá vec, ktorú by sme mali zlepšiť na ceste za našim lepším zdravím a kvalitnejším životom. Ovplyvňuje takmer všetky funkcie a procesy v tele. Vedci nedávno zistili, že má dokonca vplyv aj na rozvoj Alzheimerovej choroby. Počas spánku sa totiž naše telo aj mozog “čistí” od toxínov a my chceme, aby k takejto očiste dochádzalo každú noc. Ak sa dobre nevyspíme, sme viac vystresovaní, máme vyššiu hladinu kortizolu – hormónu stresu, sme menej kreatívni, a nemôžme myslieť a reagovať dostatočne rýchlo. A to nie je ani zďaleka všetko.

A ako teda náš spánok zlepšiť? Prečítajte si tu.  

Advertisement

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: