Ako sa dožiť 100 rokov

Starnutie = zvýšené riziko úmrtia

Snáď všetci ľudia na svete sa túžia dožiť vysokého veku v zdraví. Stovky sa však dožije iba 1% z nás. Je prirodzené, že časom starneme. Tento stav opísal niekto ako zvýšené riziko úmrtia. Hlavu nám zaplavia šediny, máme problém s krátkozrakosťou, strácame kolagén v pokožke, ale aj svalovú hmotu, naše telo ukladá viac tuku. Mení sa náš imunitný systém, znižujú sa naše fyzické aj mentálne schopnosti, v tele máme nahromadené toxíny … Tento proces zrejme nezastavíme. Je však rozdiel, či budeme v 80ke pripútaní na lôžko a nebudeme sa vedieť o seba postarať, alebo budeme čulí a nezávislí a dožijeme sa o 10 rokov viac.

Neexistuje zázračná „pilulka“

Jednotlivci aj veľké inštitúcie po celom svete sa snažia objaviť kľúč k dlhovekosti. No zatiaľ prišli len na to, že žiaden kľúč neexistuje. Teda žiadna zázračná potravina, či pilulka. Dan Beuttner s tímom vedcov a odborníkov na starnutie a pridružené témy navštívil a preskúmal 5 kútov sveta, kde sa ľudia dožívajú veľmi vysokého veku v relatívnom zdraví. Dr. Michel Poulain prvú z nich vyznačil na mape modrým atramentom a podľa toho sa začali nazývať „modré zóny“. Patrí k nim oblasť Barbagia na Sardínii, ostrov Ikaria v Grécku, Loma Linda v Kalifornii, polostrov Nikoya v Kostarike a samozrejme japonská Okinawa. 

Buettner pritom spoznal starcov a starenky, ktorí vo svojich 90 rokoch vyzerali na 60, a boli stále aktívni a poväčšine aj sebestační. Mali dostatok síl aby pracovali ako pastieri a denne v hornatom povrchu prešli niekoľko kilometrov (Sardínčania). Boli natoľko zdatní, že si sami narúbali drevo (starec z Nikoye). 104-ročná Okinwčanka Kamada stále plnila spoločenskú úlohu „noro“.

Beuttner ako mnohí dúfal, že nájde recept na dlhovekosť – jednu vec, jednu zložku potravy – vitamín, hormón či antioxidant, ktorá by dlhovekosť zaručovala. Avšak našiel iba potvrdenie toho, čo už všetci vieme. Neexistuje jeden zázračný liek, bylina či potravina, ani medicínska procedúra, ktorá by nám život v zdraví predĺžila. Našiel však vzorec viacerých faktorov, ktoré by mohli k dlhovekosti viesť. A aj keď sa nedá na základe niekoľkých osobných príbehov vytvoriť jedna zovšeobecňujúca pravda, ktorá by platila pre celé obyvateľstvo Zeme, predsa len majú osudy týchto dlhovekých ľudí niekoľko spoločných čŕt.

V genetike to nie je

A prezradím vám hneď na začiatku, že genetika za tým nie je. Teda, len maximálne do 25%. (Vo väčšej miere hrá genetika rolu snáď len u Sardínčanov z Barbagie, ktorí žili izolovane od zvyšku sveta po dlhé roky.) Zvyšných 75% predstavuje náš životný štýl a každodenné rozhodnutia. Inými slovami, ak vylepšíme svoj životný štýl, môžeme si tým každý predĺžiť svoj život v rámci svojich vlastných biologických možností. Teda my sami máme moc nad tým, či prežijeme v priemere o 12 rokov viac a či a koľkými chorobami budeme v starobe trpieť. Je to veľké bremeno a zodpovednosť a málokto ho unesie. Je oveľa jednoduchšie žiť ako väčšina okolo nás, prispôsobiť sa súčasnému životnému štýlu a ísť s ním “na vlne”. Je to na každom jednom z nás.

Takže, ak máte dlhovekosť v rodine, gratulujem vám. Je to však len štvrtina úspechu. Ak však aj zdravo žijete, vaše šance na dlhý a kvalitný život sa výrazne zvyšujú.

Recept na dlhovekosť

A ktoré zložky nášho životného štýlu teda vieme ovplyvniť a môžeme optimalizovať v záujme predĺženia a zlepšenia kvality života v starobe? Dan Beuttner ich v knihe Modré zóny rozmenil na drobné a v závere knihy z nich vyvodil 9 lekcií – súhrn tých najlepších receptov na dlhovekosť naprieč kultúrami. Sú však už upravené na „západný“ spôsob života. Neoplatí sa teda preskočiť čítanie knihy až na túto kapitolu. Ja som si vychutnala jej každú stránku a osobné príbehy ľudí, s ktorými sa jej autor stretol. Zaujali ma aj postupy a práca svetových vedcov, ktorí tieto oblasti s Buettnerom skúmali a ktorí mu pomáhali svojimi poznatkami a výskumom pri písaní tejto knihy a robení záverov o receptoch na dlhovekosť. Spoločne skúmali históriu, stravovacie návyky, aj životný štýl miestneho obyvateľstva modrých zón.

V čom to teda je?

To sa dozviete nabudúce – v 2. časti tohto článku. Avšak zatiaľ sa môžte začítať do samotnej knižky. Kúpite ju aj tu.

Advertisement

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: