Kupovať “organické” alebo stačí lepšie umyť?

Najprv si ujasnime, čo to vlastne znamená “organická strava”. Je to strava, ktorá je pestovaná alebo chovaná bez umelých chemikálií, hormónov, antibiotík alebo geneticky modifikovaných organizmov. Organická strava nesmie obsahovať ani žiadne umelé prísady ako konzervanty, ochucovadlá, umelé sladidlá a MSG (glutaman sodný). Organicky chovaným zvieratám sa nepodávajú žiadne antibiotiká ani hormóny.

Ak kupujeme organické potraviny namiesto bežných, tak zrejme veríme, že sú pre nás zdravšie. Je to však naozaj tak? Majú organické potraviny viac nutričných látok ako bežné? Ktoré nám menej škodia? S tým úzko súvisí aj otázka, ktoré z týchto dvoch skupín potravín sú pre nás bezpečnejšie? Položila som si tieto otázky jednu po druhej a pokúsila som sa nájsť na ne odpoveď.

Sú zdravé organické potraviny alebo organicky sa stravujúci ľudia?

Áno, ľudia, ktorí jedia organické potraviny majú lepšie zdravotné výsledky. Je to však naozaj tým, že jedia organickú stravu? Alebo je to tým, že ľudia konzumujúci organickú stravu sa všeobecne lepšie starajú o svoje zdravie, a teda jedia zdravšie? Takéto testy je veľmi ťažké urobiť, pretože by sme museli porovnať dvoch identických ľudí, jediacich to isté, avšak jeden by jedol stravu organickú a druhý bežnú. https://nutritionfacts.org/video/are-organic-foods-healthier/

Nemáme ešte dostatok dôkazov o tom, že by bola organická strava pre nás zdravšia ako neorganická.

V organických potravinách nie je viac “tradičných” živín, ale …

Neexistujú dostatočné dôkazy o tom, že by organická strava obsahovala oveľa viac živín za euro ako konvenčná. Ale to hovoríme o “tradičných” živinách, akými sú vitamíny a minerály. Teda ak si toto tvrdenie obrátime – o trošku viac ich asi obsahuje. Dopočula som sa, že ide najmä o vitamín C, zinok a železo.

Organická strava však obsahuje významne viac antioxidantov. Asi tak o 18 až 69% viac. A to je už čo povedať! Antioxidanty sú rôzne látky ako fytonutrienty, polyfenoly a bioflavonoidy, ktoré si rastlinky vytvárajú na obranu proti „predátorom“. Hmyz, teda predátori, neútočia toľko na rastlinky striekané syntetickými dusíkatými hnojivami, a tie sa tak môžu viac „venovať“ svojmu rastu než ochrane, a preto bežné potraviny majú týchto antioxidantov menej. https://nutritionfacts.org/video/are-organic-foods-more-nutritious/

Organické produkty majú však nie len väčšiu antioxidačnú silu, ale aj antimutagénnu. Jednoducho, menej často spôsobujú poškodenie či mutácie DNA. No a vedci dávajú radi za príklad organické jahody, ktoré (okrem toho, že lepšie chutia a sú sladšie) sa aspoň v labáku správajú tak, že pôsobia účinnejšie proti rakovinovým bunkám. No na ľuďoch to ešte neotestovali, takže prosím, nezačnite teraz jesť organické jahody na tony. Je však pravda, že jahody, ktoré nie sú organické, patria medzi najviac kontaminované ovocie.  

Je organická strava bezpečnejšia?

Organická strava by však mohla byť pre nás zdravšia z hľadiska obsahu, či práve neobsahu syntetických pesticídov a baktérií rezistentných na antibiotiká. Je to však klinicky relevantný rozdiel? Aj organická úroda je ošetrovaná hnojivami, avšak prírodnými. Neexistujú testy, ktoré by definitívne potvrdili, ktoré z nich sú pre nás viac škodlivé.

Navyše, použitie klasických pesticídov na poli neznamená, že tieto pesticídy skončia aj v našom tele. Najnebezpečnejšie sú pre tých, ktorí s nimi pracujú a tých, ktorí žijú v oblastiach, kde sa najviac používajú. Ale aj v domácnostiach často používame škodlivé pesticídy. Možno si to ani neuvedomujeme. https://nutritionfacts.org/video/are-organic-foods-safer/

Organická strava však obsahuje aj menej kadmia. Ide o toxický kov, ktorý je pre nás potenciálne škodlivý a akumuluje sa v tele. V organickej strave je ho o polovicu menej.

Ako sa zbaviť pesticídov?

Obyčajnou vodou. Pesticídov na ovocí a zelenine sa ľahko zbavíme ich dôkladným umytím. Nepotrebujeme na to žiadne špeciálne prípravky. Žiadne neboli preukázateľne lepšie ako tečúca voda z vodovodu s dôkladným ručným umytím. Odstránime tak až 80% pesticídov. A ak má predsa niekto čas navyše pri príprave obeda či večere, pridanie obyčajného octu zlepší výsledok o málinko. Slaná voda ho zlepší výraznejšie. A to tak, že ovocie a zeleninu umyjeme v roztoku z 1 dielika soli a 9 dielikov vody.

Samozrejme, tým, že budeme jesť len organickú stravu máme okamžitý ochranný účinok proti vystaveniu sa syntetickým hnojivám a pesticídom bežne používaným v poľnohospodárstve. Asi tak o 90%. Ale ochráni nás to aj pred chorobou? To nevieme. A preto je konzumácia organickej stravy dobrým spôsobom prevencie.

A ako inak sa môžme ešte vyhnúť väčšiemu množstvu pesticídov? Tak, že budeme kupovať domáce produkty, a nie tie dovezené. Z logických príčin …

Pesticídy nás nesmú zastaviť pred konzumáciou ovocia a zeleniny

O riziku spôsobenom hnojivami na organických potravinách vieme len málo. Je to neisté riziko. Navyše, organické potraviny sú o dosť drahšie, než tie bežné. Čo s tým teda? Radšej nejesť nič, než neorganické? NIE!! Práve naopak.

Ak si z akéhokoľvek dôvodu nemôžme dopriať organické ovocie a zeleninu, treba ich jesť tak či tak, hoci aj neorganické. Zdravotné benefity z konzumácie akéhokoľvek ovocia a zeleniny mnohonásobne prevyšujú akékoľvek potenciálne riziko z pesticídov. A čo sa týka nutričnej hodnoty, tak jednoducho zvýšme dávky – jedzme viac ovocia a zeleniny a dobehneme aj nutričné hodnoty organických potravín skonzumovaných v menšom množstve. https://nutritionfacts.org/video/are-the-benefits-of-organic-food-underrated-or-overrated/

Organický “junk food”

Nie každá organická potravina je vždy aj zdravá. Existujú už aj organické OREO, organické čipsy, aj cukríky …. Organický “junk food” však bude vždy len “junk food”.

A preto, jedzme čo najviac ovocia a zeleniny! Akýchkoľvek!! Nutričné výhody organickej stravy ako aj nebezpečenstvo z pesticídov sú dosť zveličované. Nie nadarmo je biznis s organickou stravou tak prosperujúci. Ak si to však môžeme dovoliť, a máme k tomu prístup, jedzme radšej organicky.

Najviac kontaminované

A ak si to dovoliť nemôžme, alebo organické nie je dostupné, tak si mrknite tento zoznam 12 najvhodnejších druhov ovocia a zeleniny v organickej forme https://organic.org/the-dirty-dozen/ , teda tých, ktoré zvyknú byť najviac kontaminované (je tam aj zoznam 12, ktoré nemusia byť nutne organické, keďže je u nich nižšia kontaminácia).

Advertisement

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

One thought on “Kupovať “organické” alebo stačí lepšie umyť?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: