Josef Jonáš – Krížovka života

Vyzeráme tak, ako jeme, ako žijeme, ako myslíme.

Kniha začína smelou citáciou od Bernarda Shawa, ktorá ma hneď zaujala: „Lekárovi, ktorý ochorie, by mali zobrať diplom.“ Jej umiestnenie na prvé riadky publikácie bolo skvelou voľbou doktora Jonáša. Hneď som vedela, že túto knihu dočítam.

Tak ako hlása kniha na svojom obale, jej obsah spája múdrosť orientálnej medicíny so súčasnosťou. Je sprievodcom zdravia a šťastia. Pretože vraj „Každý môže byť zdravý, a kto nie je, môže si za to sám.“. Učí nás ako nepokladať časté nádchy, výkyvy nálady a pod. za civilizačnú normu a nerobiť v živote žiadne ústupky čo sa zdravia týka.

A čo je podľa Jonáša zdravie?

Súlad tela a duše. Teda vnútorná rovnováha. (Ale aj rovnováha medzi vonkajším a vnútorným prostredím.) Bunka vraj nemôže ochorieť, ak je zásobovaná kvalitným energetickým a stavebným materiálom. Len vo vzácnych prípadoch nachádzame dedičné ochorenia, v ostatných 80% nie je na vine príroda alebo spoločnosť, ale u drvivej väčšiny chorôb, vrátane zhubných nádorov, je človek vinný sám svojou nenásytnosťou, nerozvážnosťou a lenivosťou. Byť zdravý znamená vynakladať veľké a trvalé úsilie. Každý rozhoduje svojím spôsobom života o svojej budúcnosti. Každý musí začať sám od seba. Doktor Jonáš very, že radikálnou zmenou životného štýlu by mohlo dôjsť aj k radikálnemu obratu. Tajomstvo zdravia spočíva v primeranom jedle, v pohybe na čerstvom vzduchu a psychickej rovnováhe. Opak vedie k nárastu chorôb.

A čo je to choroba?

Dôsledok nerovnováhy dvoch zložiek jednej sily. Nie je to stav, ale forma, spôsob existencie. Nahromadenie patologickej hmoty alebo myšlienky. To sú to príčiny vnútorné. Neprimerané emócie. Hnev, nepokoj, smútok, radosť, agresia, obavy, strach a iné. Ako sa ich zbaviť? Pomocou vodných kúpeľov, cvičenia a … jednoduchej stravy či hladovky. Človek spotrebuje okolo 600 kg potravy za rok. Takéto obrovské množstvo musí samozrejme ovplyvniť jeho život. Jednoduchí Egypťania jedli 2 až 3 krát denne a pravidelne podstupovali niekoľkodňové pôsty. Už vtedy považovali väčšinu potravy za nadbytočnú a za príčinu mnohých chorôb. Preto, Jonášova kniha je aj o strave, ktorá bola a bude základnou ľudskou potrebou, teda aj súčasťou života s nesmiernym vplyvom naň.

A aká je tá “správna“ strava pre naše zdravie?

Ľudský organizmus je nesmierne citlivý na každé jedlo. My naše orgány preťažujeme. Zaplavujeme ich látkami, s ktorými má telo veľa roboty. Prebytok živočíšnych bielkovín, tukov, rafinovaných cukrov, bielej múky, produktov chemického priemyslu, farbív, sladidiel, konzervačných prostriedkov, emulgačných činidiel a ďalších. Na udržanie dobrého zdravia a na oddialenie starnutia je potrebné, aby strava obsahovala primerané množstvo bielkovín, tukov, škrobov, vitamínov, minerálnych látok, vláknin a enzýmov. Veľa lekárov v minulosti sa preslávilo liečením pomocou rôznych diét. Jonáš ich všetky preskúmal (liečba pôstmi, zásaditá strava, strava bez mäsa, surová strava, strava založená na vhodných kombináciách atď.). Všetky mali niečo spoločné – odporúčali veľmi málo jedla, jedlo jednoduché a prirodzené, s obsahom zeleniny, obilnín a orechov. Zdôrazňovali nevhodnosť konzumácie mäsa pre chorých. Upozorňovali na podiel mäsa, cukru a bielej múky na degeneratívnych chorobách.

Preto, doktor Jonáš hovorí, že treba jesť to, čo sa jesť má, a nie to, čo sa chce. Nezáleží ani tak na tom, čo jeme občas, ale čo jeme stále. Neexistuje žiadna potravina, ktorá by bola zdravá. Každá môže byť za určitých podmienok prospešná a za iných smrtiaca. Vďaka strave narastá zanesenie a opotrebenie organizmu, ktorý nakoniec umiera v dôsledku vlastnej činnosti. Jonáš v knihe uvádza aj ideálny ilustračný týždenný jedálniček aj s receptami. Jeho podstatou je, že šetrí tukom, bielu múku prakticky ani nepozná, soľ vyvažuje zlatom a cukor z jedálneho lístka vyškrtol.

Prevencia

Potreba prevencie bude podľa Jonáša v budúcnosti narastať. A nie len vo forme zdravej stravy. Choroba je aj výsledok stresu. Pri dlhotrvajúcom psychickom rozladení, strese, klesá odolnosť organizmu – ľahšie sa ho zmocní infekcia aj nádor. Sme totiž nastavení na určitú hladinu podnetov – zvuky, vône, svetlo, elektromagnetické polia a pod. Ich intenzita v dnešnej dobe neúprosne narastá. Organizmus síce má veľkú schopnosť tolerancie, ale predsa len vyčerpateľnú. Preto jedným z dôležitých spôsobov prevencie pred ochorením bude zaistiť organizmu primerané podnety.

Naše telo ako celok

Väčšina knihy sa však venuje vysvetľovaniu toho, ako je náš organizmus jedinečným celkom a všetky jeho funkcie sú navzájom prepojené. A ako súvisí aj s našim okolím. Dnešná medicína je rozdelená na odbory, no je to neprirodzené a nezodpovedá to zloženiu nášho organizmu. Všetko súvisí so všetkým. Preto nemôžme jeden orgán liečiť a druhý ničiť. Takže ak nás nabudúce bude bolieť koleno, netreba si ho dať hneď operovať. Mali by sme najprv hľadať príčinu v nefunkčnosti jedného z vnútorných orgánov.

Doktor Jonáš objasňuje, ako je naše telo poprepletané meridiánmi – dráhami prepájajúcimi orgány, ako je celé niekoľkokrát zobrazené v mikrosystémoch na našom tele ako na displejoch – na očnej dúhovke (irisdiagnostika), ušnici (asi 200 aktívnych bodov), ruke, nohe, chrbte, krku, tvári, ústach atď. Čínski lekári nevideli orgány oddelene ale vo vzájomných vzťahoch. Rozdeľovali organizmus na 5 funkčných okruhov. Mali úžasnú schopnosť diagnostikovať človeka na prvý pohľad – podľa chôdze, tvaru lebky, postavenia uší a výrazu očí, spádu reči, sily hlasu, farby kože a mnohých ďalších znakov. Moderná doba nás o tieto pozorovacie schopnosti a tvorivé myslenie okradla.

Doktor Jonáš opisuje aj konkrétne spôsoby liečby či diagnostiky. Účelom knihy však nie je naučiť sa ich a stať sa liečiteľom. Len sa dozvedieť o svojom organizme viac ako je zvykom a aby každý vedel také veci, ktoré môže sám ovplyvniť. Je to krásny pocit zoznámiť sa dôverne sám so sebou. Tak napríklad, nos a líca zobrazujú kvalitu krvného obehu a dýchania. Ústa sú zónou tráviaceho ústrojenstva. Brada poukazuje na kondíciu obličiek a pohlavných orgánov. Zvislé vrásky medzi obočím hovoria o tom, či je pečeň uvoľnená alebo stiahnutá. Opuchnuté vačky pod očami sú dôsledkom nesprávnej funkcie obličiek. A tak ďalej.

A ako sa liečiť?

Nosová sliznica a dýchacie cesty sú vstupnou bránou 90% infekcií do nášho tela. Infekciám zabránime trením krídiel nosa každé ráno tak, aby sliznica na seba doliehala.  Aj ústna dutina má na ľudské zdravie mimoriadny vplyv. Preto treba každé ráno vykonávať očistu jazyka – oškrabať ho od povlaku odumretých buniek a hlienov. Cítite sa po jedle unavení, máte tráviace problémy, priberáte a nedarí sa vám schudnúť? Skúste Fletcherovanie. Prehryznutie každého jedla 30x. Prečo? Žalúdok nemá zuby. Navyše, potrava sa v ústach nabije energiou. Ak dokážeme s potravou takto pracovať, stačí nám potom k životu podstatne menšie množstvo.

Všetko čo učí a o čom píše si Jonáš vyskúšal na sebe. A vyliečil sa. Hovorí, že je našou povinnosťou, aby sme prežili radostný život, dožili sa primeraného veku a až do konca života boli sebestačnými a svojou nemohúcnosťou neobťažovali druhých. Túto knihu napísal pre tých, ktorí sa chcú zdokonaliť.

Ak máte záujem si prečítať celú knihu, kúpite si ju tu.

Advertisement

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: