Snack alebo maškrta?

V mojom veľkom článku o chudnutí som písala aj o tom, že ak chceme schudnúť, nemali by sme maškrtiť, ale jesť zdravé snacky. A čo je to vlastne po slovensky ten snack? Nechce sa mi stále písať ‘desiata a olovrant‘. Navyše, snack je niečo viac. Nie je to len to, čo si dávame medzi hlavnými chodmi, ale aj to čo jeme pred raňajkami a po večeri (teda aj druhá večera).

Pre mňa je to to, čo ma delí od mojej vysnívanej postavy. :o) Pretože aj v tých malých a zdravých kúskoch, sa môže skrývať dosť veľa kalórií.

Koľko jedál za deň?

Snack je teda malé jedlo, ktoré jeme popri hlavných jedlách. Tu sa teda núka otázka, čo je lepšie, jesť len 3 hlavné jedlá za deň alebo jesť častejšie, hoci aj 5-6krát denne? Častejšie jedenie vraj znižuje hlad, zvyšuje metabolizmus a mobilizuje telesný tuk. A nie len to. Krátkym prestávkam medzi jedlami vďačíme aj za preukázateľné zníženie hodnôt inzulínu aj zlého cholesterolu. https://nutritionfacts.org/video/to-snack-or-not-to-snack/ Toto však platí v experimentálnych podmienkach.

Ako je to v reálnom svete? Tak, že čím častejšie máme príležitosť jesť, tým viac kalórií máme tendenciu skonzumovať …

Čo je teda zdravý snack?

Dôležité bude teda z hľadiska chudnutia nie to, ako často jeme, ale hlavne to, čo jeme. (A aj kedy to jeme. Ak ste čítali môj článok o chronovýžive, viete, čo mám na mysli.) Ak ide o niečo, čo prudko dvíha inzulín, bude lepšie zjesť to spolu s hlavným jedlom než osamote medzi jedlami. Inak z toho tučnie pečeň a priberá sa. Takže ak si nabudúce budeme chcieť dať ten 100% pomarančový džús, dajme si ho radšej spolu s raňajkami a nie medzi raňajkami a obedom.

Zdravým snackom je kúsok ovocia, zeleniny, sušené ovocie alebo orechy. To vás asi neprekvapuje. Nezdravý snack je všetko, čo je príliš tučné, príliš sladké alebo príliš slané. A tu sa na chvíľočku zastavím.

Sendvič so šunkou ako desiata

Jeden z významov slova snack je pre mňa veľmi dôležitý. Je to desiata. Desiata pre moje deti do školy. Odkedy totiž Svetová zdravotnícka organizácia v októbri 2015 klasifikovala výrobky zo spracovaného mäsa ako karcinogén pre človeka https://www.iarc.fr/wp-content/uploads/2018/07/pr240_E.pdf  si želám, aby v obchodoch nepredávali šunku, aby moje deti nepoznali hotdog, a nedávali si na dovolenke na raňajky vajíčka so slaninou. Už 50g týchto výrobkov za deň (teda napríklad dva plátky šunky, či jedna kuracia nugetka) zvyšujú riziko rakoviny hrubého čreva o 18%. Nechcem mojim deťom prispievať k tomuto riziku. Nikdy v živote som nefajčila, tak prečo by som mala posielať deti do školy so šunkovým sendvičom?!

Tipy na zdravé snacky

Čo teda desiatovať, aby to s tými snackmi nebolo také nudné – len ovocie, zelenina a orechy? Mám tu pre vás niekoľko tipov na zdravé a aj možno trošku iné snacky. Čo by ste povedali na:

 • misku edamame
 • doma robený popcorn bez chemických príchutí
 • čipsy z listov kelu pečené v rúre
 • hranolky z batatov pečené v rúre s cottage cheesom a škoricou
 • pečené kúsky karfiolu posypané rôznymi bylinkami či korením podľa vašej chuti (kari, kmín…)
 • biely grécky jogurt (120 g), bobuľové či iné ovocie (40 g) a lyžica orechov (viď obrázok)
 • celozrnný toast natretý orechovým maslom (arašidovým, mandľovým …)
 • jablko nakrájané na mesiačiky a opečené na panvici so škoricou
 • 85% kvalitná čokoláda, max. dva štvorčeky a k tomu jahody
 • hummus so zeleninou
 • guacamole a stonkový zeler
 • varené vajce, celozrnný toast a rajčiny atď. atď. Mohla by som pokračovať do nekonečna. :o) Alebo vyskúšajte niektoré z mojich raw vegánskych paleo guličiek (6 rôznych receptov na blogu).

A ako nemaškrtiť?

Tak, že si nejakú tú maškrtu občas dovolíme. Ale treba si stanoviť pravidlá a dodržiavať ich. Napríklad, koláče, čokolády, torty, zákusky a pod. si doprajme len 2x za týždeň. Do tejto kategórie patrí aj pohár vína pre tých, ktorým sladkosti nič nehovoria. Ďalším dobrým pravidlom je nemať maškrty po ruke – doma v špajzi či chladničke, v práci na stole a pod. Namiesto nich si tam nachystajme tie zdravé snacky. Tak vám držím palce! A držte ich aj vy mne! Lebo ja veľmi rada snackujem.

Advertisement

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: