Mýty o vode

V posledných rokoch sa roztrhlo vrece so všelijakými „in“ nápojmi. No priznajte sa, aj vy patríte k tým čo si ráno idú nohy dolámať aby vyskočili z postele a letíte do kuchyne aby ste čím skôr po prebudení spláchli dole hrdlom citrónovú vodu, octový nápoj, či niečo podobné? Len preto aby ste sa zbavili toxínov a schudli a neviem ešte čo tieto nápoje sľubujú? Alebo si za vodu priplácate, aby mala čo najvyššie pH? Lebo ja som to robila. :o) Ako to teda je?

Citrónová voda detoxifikuje, reguluje apetít a spaľuje tuky

Však? Nie! Je to len nízkokalorický zdroj vitamínu C s príjemnou chuťou. A ako mi povedala jedna známa foodterapeutka, ak si chcem dať ráno dávku vitamínu C, mám si dať radšej papriku na chlieb (samozrejme celozrnný). :o) A tie novodobé “detox vody” sú na tom podobne. Je v nich malá dávky vitamínov a super chutia, ale nič viac. Tak už ráno nebežte do kuchyne. :o)

Z vody s jablkovým octom sa chudne

Áno, pitie vody s jablčným octom má dlhodobo potenciál pomôcť nám schudnúť asi 1 až 2kg za 12 týždňov. Dokonca v oblasti brucha, teda zbavíme sa viscerálneho tuku. To je ten, čo sa spája so vznikom chronických ochorení. Bonusom je aj zlepšenie funkcie artérií.  https://nutritionfacts.org/video/apple-cider-vinegar-help-weight-loss/ Denne by sme však mali skonzumovať aspoň jednu až dve polievkové lyžice takéhoto octu. Viac nie. A určite nie čistého, ale riedeného! Jeho konzumácia má totiž aj vedľajšie účinky, ktoré za to nestoja – dlhodobé pitie takéhoto nápoja môže poškodiť sliznicu pažeráka. Tých pár kíl sa dá schudnúť aj inak a bez rizika, čo vy na to?

Zásaditá voda je zárukou zdravia a dlhovekosti

Aj ja som podľahla tomuto ošiaľu. Všade som čítala etikety na balenej vode a väčšinou márne hľadala údaj o pH. Potom som konečne tú svoju alkalickú vodu našla. V DMke. Potom ju tam prestali dodávať… rozmýšľala som aj nad kúpou prístroja, ktorý sa namontuje na vodovod a reguluje pH vody tečúcej u nás doma priamo z kohútika. Ešteže som si ho za tie tisíce eur nekúpila. https://nutritionfacts.org/video/alkaline-water-a-scam/  Alkalická voda sa dá vyrobiť aj doma zo sódy bikarbóny za pár centov. Pravidlom musí byť: ¾ čajovej lyžičky na liter vody. Nadmerné množstvo sódy bikarbóny je totiž pre nás toxické, obličky ju potom nevedia vylúčiť.

Každý vie, že neutrálne pH je 7. PH žalúdka je 1 až 3. Keď vypijeme alkalickú vodu, náš žalúdok ju vraj aj tak zneutralizuje. Už ju nezháňam. Navyše, balené vody nie sú vždy zdravšie ako voda z vodovodu.Podliehajú totiž mikrobiálnej a chemickej kontaminácii. Tak pozor na to!

Kokosová voda je vynikajúci športový nápoj

OK. Tak na kokosy nedám dopustiť! Keď som na dovolenke toto je môj nápoj číslo jedna. Hneď po vode. :o) Všetky tie all-inclusive a ultra all-inclusive sa môžu strčiť! Takmer nikdy v nich nie je zahrnutý „young coconut“. Vždy si za to musím priplácať. A pritom im to tam rastie nad hlavami. Fakt ma štvú. Po niekoľkých dňoch, keď už ani lokálnym neujde moja vysoká spotreba kokosov, ma väčšinou oslovia zástupcovia lokálneho „čierneho trhu“ a mám každý deň čerstvé kokosy aj s donáškou do chatky. Okrem toho, že čerstvá kokosová voda úžasne chutí a má ideálnu teplotu, má aj nízky obsah kalórií (len 44 kCal na pohár) a obsahuje veľa draslíka. Neobsahuje však ďalšie elektrolyty (nie dostatočne) a teda nemôže športovcom nahradiť ich športový nápoj. Niektorým môže dokonca spôsobovať bolesti brucha, čo voda nerobí. Tie fľaškované mávajú aj pridaný cukor. https://nutritionfacts.org/video/coconut-water-for-athletic-performance-vs-sports-drinks/ Ja sa však už teším na ďalšiu dovolenku a popíjanie kokosovej vody slamkou na pláži a priamo z kokosu. Úžasne osviežujúce!

Advertisement

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: