Voda a inteligencia

Nedávno som bola vyzdvihnúť syna na narodeninovej oslave a otec oslávenca mi povedal, že môj syn nechcel piť nič iné, iba vodu. Potešila som sa, keďže v ponuke bol aj džús a Vinea. Aj on už vie, že voda je najzdravšia a od smädu najlepšia. A nie len keď sa pozerá mama. :o)

A prečo o nej píšem na food blogu? Voda je súčasťou našej výživy. Má síce 0 kalórií, avšak tvorí 45 až 70% nášho tela, 85% krvi a 75% nášho mozgu. Nachádza sa v našich bunkách aj mimo nich. Neprežili by sme bez nej viac než 3 až 7 dní. Jej nedostatok, dehydratácia je vážny stav.  

Koľko vody teda treba vypiť za deň?

Asi ste už počuli o pravidle – 8 pohárov tekutín denne. Toto odporúčanie však nie je podložené žiadnymi serióznymi výskumami a je zastaralé (z roku 1921). Na kurze o výžive v Shaw akadémii ma učili, že muži majú vypiť 3 litre a ženy 2.2 litra tekutín denne. Z toho asi 750ml prijmeme stravou. Mne sa páči výpočet podľa hmotnosti. Vydeľte si svoju hmotnosť číslom 10 a číslo, ktoré dostanete vynásobte 250 ml. A počíta sa do toho aj bublinková voda, káva (áno aj káva!), čaj, dokonca aj pivo … avšak víno a iný alkohol dehydruje.

Tieto odporúčania sú však len približné. Našu dennú spotrebu tekutín ovplyvňujú aj naše osobné (metabolické) faktory ako sú veľkosť a stavba tela, fyzická aktivita – teda koľko športujeme a potíme sa cez deň, telesná teplota a pod. Ale aj prostredie v ktorom žijeme ako nadmorská výška, vlhkosť a teplota prostredia atď. To všetko musíme brať do úvahy.

Dehydratácia a rehydratácia

V každom prípade, ohľadom vody platí pravidlo radšej viac ako menej. Väčšina z nás má totiž skôr tendenciu piť málo a byť dehydrovaní. (Poznám síce aj takých borcov, čo sú schopní vypiť 4 a viac litrov denne, ale je to zbytočné. Obličky to vylúčia.) Dehydratácia je vážny stav a vedie k rôznym a mnohým zdravotným problémom. Okrem iných aj k srdcovým chorobám, rakovine močového mechúra, zubnému kazu, šedému zákalu atď. Zoznam je dlhý. Pri nedostatku vody nefunguje dostatočne ani náš imunitný systém. Nedostatok hydratácie vedie potom k ďalším nezdravým návykom. Keď sme dehydrovaní, jeme menej zdravých a viac nezdravých potravín. Poznáte to, hlad je vraj skrytý smäd. Nehovoriac o tom, že máme aj horšiu náladu, sme viac ospalí a unavení a menej bdelí.

A ako vlastne zistíme, že sme dehydrovaní? Keď sme smädní? Tu určite nie. To je už neskoro. Smäd pociťujeme až keď stratíme asi 1.5 až 2 litre tekutín z tela. Preto treba piť stále počas celého dňa. Dobrým testom je, ak sa dobre napijeme a nepobežíme hneď na WC. Ak v nás väčšina vody v zostane, boli sme dehydrovaní.

Rehydratácia je našťastie veľmi rýchla. Voda sa vstrebe do organizmu v priebehu 5 minút. Absorbcia vrcholí asi po 20 minútach. Zaujímavé (snáď hlavne pre športovcov) je, že studená voda sa vstrebáva oveľa rýchlejšie.

Voda a inteligencia

Pri dehydratácii sa v podstate scvrkáva aj náš mozog. Pamätáte, 75% ho tvorí voda! To už môže ovplyvniť aj náš kognitívny výkon a teda funkcie mozgu. Test na školopovinných deťoch to preukázal. Deti, ktoré pred testom vypili pohár vody v ňom obstáli lepšie, ako tie, ktoré boli mierne dehydrované. Ja teda mojich chlapcov ráno nepúšťam ani von z dverí, kým nevypijú aspoň pohár vody. Pre istotu. Aby nosili samé jednotky! Ale hlavne aby boli zdraví a vždy dobre naladení.

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

One thought on “Voda a inteligencia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: