Recept na dobrú náladu

Je prirodzené, že každý človek chce byť zdravý, krásny, šťastný a žiť čo najdlhšie. (Samozrejme aj bohatý, ale na to recept zatiaľ nemám. :o)) Mám tu však pre vás recept na zlepšenie nálady. Zaručený!  Som totiž presvedčená o sile našej potravy a o tom ako to, čo jeme, ovplyvňuje to ako sa cítime. Nie len fyzicky, ale aj psychicky. A to doslova. Nie len nepriamo. Áno, jedlom sa dá liečiť aj depresia a naordinovať dobrá nálada. :o)

Predpis na šafran

Čo by ste povedali keby vám lekár predpísal na depresiu šafran? Prinajmenšom by ste sa naňho divne pozreli, však? Avšak, kľudne by tak mohol urobiť. Šafran sa totiž využíval v medicíne už pred tisíckami rokov. Neskôr vedci prišli na to, že šafran zmierňuje príznaky depresie podobne ako jedno antidepresívum. Čo by ste si dali radšej vy? Liek s mnoho závažnými vedľajšími účinkami, či šafranové rizoto? Ja rozhodne ten šafran.

Ako šafranu …

Šafran je síce omnoho drahší ako lieky (to asi preto, že na výrobu niekoľkých gramov prášku pomletím usušených blizien kvetu šafranu siateho treba tisíce kvietkov). Stačí ho však úplne málinko. Musí však ísť o pravý a čistý šafran. O tom už písala moja priateľka Zuzka Gergeľová. http://zuzanagergelova.sk/5-trikov-ako-zistit-ci-je-safran-pravy/ Vedci dokonca zistili, že už len privoňanie k šafranu má pozitívne psychické účinky na človeka. Ale kde ho zohnať? Pestuje sa najmä v Iráne a Stredomorí.

A čo nám ešte zlepší náladu?

Ak naozaj trpíte depresiami, alebo proste chcete byť stále dobre naladení, mám pre vás aj ďalšie „chutné“ tipy na zlepšenie nálady. Skúste si každý deň pridať do jedla semienka – sezamové, tekvicové a slnečnicové. Obsahujú veľké množstvo tryptofánu (v pomere k proteínu) – aminokyseliny, ktorá je základným stavebným kameňom serotonínu. A tu už si začíname rozumieť, však? Určite ste počuli o serotoníne – tzv. hormóne šťastia. Ten potrebujeme dostať do mozgu, aby sme boli „šťastní“. Ako? Krvou. A ako sa dostane do našej krvi? No z potravín.

Antioxidanty – niečo na nich bude …

A zas tie antioxidanty. Už som o nich písala 2x za moju krátku históriu blogovania. Sú proste úžasné! Aj vysoký obsah antioxidantov v strave nás totiž chráni pred depresiou. A platí tu pravidlo čím viac, tým lepšie. Naozaj, čím vyššiu hladinu fytonutrintov v krvi máme, tým lepšie sa cítime. V preklade, čím viac ovocia a zeleniny zjeme, tým máme menej psychických ťažkostí a porúch nálady. Platí to však len o antioxidantoch z potravín, nie o výživových doplnkoch!

Tak čo, presvedčila som vás? Budete jesť zdravšie, aby ste boli šťastnejší? Ja si idem dať šafranové rizoto a k tomu misku šalátu zo zelených listov (i.e. antioxidanty), posypanú hrsťou semienok. A ešte aj šálku vynikajúcej kávy bez sladenia (do 8 šálok kávy denne tiež znižuje sklony k depresii).

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: