Ľanové semienka proti rakovine

Živiny v semienkach

Viete, s ľanovými semienkami to je ako s ľuďmi. Každý sme schopný robiť rôzne veci, ale len niektorí sme v určitých veciach výnimoční. Tak je to aj s lignanmi a ľanovými semienkami. Takmer všetky rastliny obsahujú lignany (ich prekurzory aby som bola presnejšia), ale len ľanové semienka ich obsahujú asi 100x viac. A nie sú to jediné živiny, ktoré sa v týchto maličkých semienkach ukrývajú. Obsahujú aj obrovskú dávku omega-3 mastných kyselín a antioxidantov. To je bomba na niečo tak lacné a dostupné, no nie?!

Melieme, melieme …

Ak však chceme z ľanových semienok získať všetky tieto benefity, musíme ich poriadne rozdrviť alebo pomlieť. Ja používam doma jednoduchý mlynček na kávu od značky BOSCH. Ak nemám inú možnosť, tak ich aspoň poriadne požujem. Inak by prešli cez môj tráviaci trakt celé, pekne zabalené vo svojom prírodnom obale a nezanechali by v ňom žiadne z tých skvelých živín, ktoré obsahujú.

Ľanové semienka v boji proti rakovine a iným chorobám

Ale teraz k veci. Ľanové semienka sa už od pradávna považujú za zdraviu prospešné. Už Hippokrates ich údajne používal na liečbu svojich pacientov. V priebehu klinických skúšaní bolo dokázané, že ľanové semienka pomáhajú znižovať krvný tlak, hladinu cholesterolu, hladinu cukru v krvi aj liečiť zápchu. Čo je však ešte zaujímavejšie, vedeckými testami bolo tiež preukázané, že ľanové semienka pomáhajú v boji proti rakovine.  Najmä rakovine prsníka a prostaty. Ako je to možné? Zjednodušene – lignany majú schopnosť tlmiť estrogény v ľudskom tele. Konzumácia ľanových semienok tak u ľudí s rakovinou znižuje bujnenie rakovinových buniek a zvyšuje mieru ich likvidácie a tým im predlžuje život. Stojí to za vyskúšanie, čo poviete?

Koľko a ako?

A koľko ich máme vlastne zjesť? Stačí nám jedna polievková lyžica, ale DENNE. Ja si nimi najčastejšie posýpam rannú kašu alebo šalát či polievku na obed alebo na večeru. Dodajú im jemnú orieškovú chuť. Majú však aj vynikajúce spájacie vlastnosti. Sú preto vynikajúcou prísadou smoothies či ako zahusťovadlo do polievok. A viete čo? Pečením sa nezničia ani lignany ani omega-3 mastné kyseliny. Takže si ich kľudne pridajte napríklad do muffinov. Inšpirácie kopec! Tak nezabudnite, 1 lyžicu denne!

Advertisement

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

2 myšlienky na “Ľanové semienka proti rakovine

  1. Spätné upozornenie: Antioxidanty – FoodForHealth

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: