Kurkuma

Zázračné korenie z bežného obchodu

O benefitoch kurkumy snáď ani nemusím písať. Je to asi najpopulárnejšie korenie dnešnej doby. A je veľmi účinná. Jej účinky sa dajú porovnať s komerčne vyrábanými liečivami. Nepotrebujeme pritom zháňať žiaden zázračný preparát s kurkumínom, ani extrakt z kurkumy, ako som si kedysi myslela. Stačí, ak použijeme korenie bežne dostupné v obchode.

Zdravotné účinky kurkumy

Existujú dôkazy o tom, že účinky surového a vareného koreňa kurkumy sa líšia. Tepelne upravená kurkuma pravdepodobne viac chráni DNA, zatiaľ čo surová má väčšie protizápalové účinky. Po konzumácii kurkumy sa v našej krvi objaví kurkumín, ale je ho tam veľmi málo. Asi preto, že sa ho naša pečeň usiluje zbaviť.

Ako zvýšiť účinnosť kurkumy?

Ak ku kurkume pridáme štipku čierneho korenia, hladina kurkumínu v krvi sa zvýši až o 2 000 %!!! Práve preto je v Indii bežnou súčasťou zmesí karí práve kurkuma spolu s čiernym korením. Ak si k tomu dáme aj nejaký zdroj tuku, napríklad nejaký orech, vstrebávanie kurkumínu sa niekoľkonásobne zvýši.

Koľko kurkumy denne treba zjesť?

Údajne stačí 1/4 lyžičky denne.

Advertisement

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

2 myšlienky na “Kurkuma

  1. Spätné upozornenie: Antioxidanty – FoodForHealth

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: