Brokolica

Brokolica je jedna z najzdravších

Adela Banášová raz niekde povedala (parafrázujem), že pre ňu je normálne vajíčko ako kinderko pre dieťa. Tak potom je pre mňa brokolica ako kytica kvetov. Ale taká jedlá. Plná super vecí! O zdravotných benefitoch brokolice snáď ani nemusím písať… zabraňuje poškodeniu našej DNA, šíreniu metastáz, aktivuje obranu nášho tela voči patogénom a škodlivinám atď. atď. atď.

Prečo je taká zdravá?

Tou látkou, ktorej vďačíme za všetky zdravotné zázraky brokolice je SULFORAFAN. Tvorí sa takmer výlučne v hlúbových druhoch zeleniny. Jeho tvorba je niečo ako chemická reakcia, ktorá vzniká pri hryzení alebo krájaní tejto zeleniny.

Ako vyťažíme čo najviac z brokolice?

Bohužiaľ, varením sa táto reakcia inaktivuje. Aj mrazená brokolica už stratila schopnosť vytvárať sulforafan, pretože sa pred mrazením väčšinou blanšíruje. Ako teda maximalizovať tvorbu sulforafanu? Brokolicu musíme najprv nakrájať a potom počkať aspoň 40 minút. Za ten čas sa stihne vytvoriť sulforafan. Potom ju už môžeme variť koľko len chceme. Takže, brokolicu nakrájame, počkáme a až potom varíme. A všetky tie zdravotné superbenefity z nej sú naše. :o)

Advertisement

Autor silviamak

I am a lawyer, wife and mom of two kids. Since I was little, I seemed to easily gain weight. So basically, my whole life I used to try various diets and sports. There somewhere my sincere interest for health and food was born. I read many books and hundreds of Internet pages, I own many cook books, but it is still not clear to me ... I am not a doctor, nor a bio-chemist, maybe one day I will be a nutritionist ... at least to my family and dear friends ... I might even get a diploma in nutrition.

3 myšlienky na “Brokolica

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: